Wykład: Cyberuzależnienie u dzieci i młodzieży

Cyberuzależnienie u dzieci i młodzieży
Jak rozpoznawać, jak reagować, jak zapobiegać?

Rodzice, obserwując w dzisiejszych czasach rozwój swoich dzieci, są często zaniepokojeni natłokiem bodźców, którym są one poddawane. Wszechobecność nowych technologii i ich atrakcyjność wpływa na funkcjonowanie emocjonalne i społeczne młodych ludzi w sposób często szokujący dla osób z pokolenia, które zna świat bez internetu, smartfonów, portali społecznościowych.

Nie jesteśmy w stanie powstrzymać kierunku rozwoju cywilizacyjnego. Jak reagować na zagrożenia, „nie wylewając dziecka z kąpielą”? Jak uczyć dzieci i młodzież mądrego i umiarkowanego korzystania ze świata wirtualnego? Jak rozpoznać, kiedy przybiera ono szkodliwą formę? Co robić, by jak najskuteczniej zatrzymać pogłębianie się problemu?

Wykład przeznaczony jest dla rodziców dzieci i młodzieży szkół podstawowych i szkół średnich.

Podczas wykładu:
• omówimy najbardziej aktualne zagrożenia - charakterystykę poszczególnych rodzajów aktywności i narzędzi (zwyczaje związane z korzystaniem, potencjalne zagrożenia).
• przyjrzymy się wczesnym objawom problemu, pokażemy, jak rozpoznawać poziom jego nasilenia.
• Zapoznamy rodziców z zasadami optymalnej reakcji na trudności (jak rozmawiać, jak reagować, jak modelować konstruktywne zachowania).

Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Grupa: do ustalenia